Чи є альтернатива?
Зверніть увагу – за допомогою трав (трав’яного чаю) можна не лише регулювати своє самопочуття, а ще й благотворно впливати на здоров’я. Це добре знали наші предки і підтвердили своїми дослідженнями вчені. Але ми зараз знаходимося на такій межі, коли інформації багато, але потрібні нам знання відсутні 🙂 Тому в цій статті я хочу поділитися деякими корисними ідеями. Мова піде про ІВАН-ЧАЙ, адже саме він здобув популярність як традиційний, народний напій, що дарує здоров’я та довголіття. Ботанічна назва цієї рослини – зніт вузьколистний.
Дуже красива висока рослина з рожево-пурпурними квіточками і вузьким довгим листям. Саме листя найчастіше використовують для виробництва купажів. На корисні властивості рослини впливає в першу чергу місце її зростання. Чим в суворіших умовах росте зніт, тим він сильніший, тим потужніші його лікувальні властивості. Цінують же ІВАН-ЧАЙ за те, що він надає сили не лише тілу, але й насичує людину життєвою енергією, зміцнює Дух. Наприклад при інтенсивній розумовій праці, в умовах важкого емоційного навантаження, напій з ІВАН-ЧАЮ допомагає зберігати ясність розуму і зібраність тривалий час.
Різновиди Іван-Чаю
Існує два основні види готового до вживання чаю:
1. Неферментований. Це просто висушене листя, яке не відрізняється приємним смаком і запахом. Коштує він зазвичай не дорого, оскільки зібрати і висушити його може кожен.
2. Ферментований. Смачний і ароматний. Тут вже потрібні вміння і технології, а вони у кожного майстра свої. Від способу ферментації залежить чи буде чай чорним чи зеленим (міцність, насиченість кольору настою залежать також від кількості ополіскувань). Ферментація може бути звичайною, або подвійною.
Також є відмінність у зовнішньому вигляді:
– Листовий ІВАН-ЧАЙ – цілісний великий лист до 4-5 см.
– Гранульований ІВАН-ЧАЙ – з подрібненого листа (перемеленого) утворюються гранули. Для його заварювання достатньо всього 5-ти хвилин, та смак виходить більш насиченим і терпким. Кожен вибирає той вид ІВАН-ЧАЮ, який йому більше подобається. Мені особисто більше подобається крупнолистовий. У будьякому разі, обираючи виробника, звертайте увагу не лише на зовнішні якості, але і на наявність сертифікатів, адже тільки фармакологічний аналіз дозволяє визначити якість сировини.
Чим багатий Іван-Чай
В листі зніту 15-18 % білку (протеїну). А в деяких видах, до бутонізації, рівень сирого протеїну може досягати 28%! Пектинові речовини – 12-16%. Це абсорбент, який виводить токсини, важкі метали та радіонукліди з організму. Клітковина – 17-19%. Очищає кишечник. Дубильні речовини – 5-20%. Дають протизапальну, антисептичну дію. Ненасичені жирні кислоти – 31-39%. Вони є потрібні і важливі для нашого організму. Їх особливо багато в молодих рослинах до 40-50 см. Флавоноїди – 1%. Мають антиоксидантну дію. А ще ІВАН-ЧАЙ, це ціла криниця ві тамінів і мінералів. Вітамін С від 33 до 338 мг. Дає підтримку імунітету. Каротин і вітамін Е. Кальцій – 351-784 мг. Це здорові кістки та зуби. Калій – 311-617 мг. Він добре впливає на серцево-судинну систему. Багато заліза, магнію і т. д. І це далеко не повний перелік. Якщо підвести підсумок, то виходячи з кількості біологічно активних речовин, рослина дає:
– потужну протизапальну і антисептичну дію;
– загальнозміцнюючу і імуностимулюючу дію;
– благотворний вплив на нервову і серцево-судинну систему;
– заспокійливу дію, при безсонні і головних болях;
– нормалізацію роботи шлунково-кишковий тракту;
– омолоджуючу дію на весь організм та покращує роботу всіх внутрішніх систем;
– зміцнює кровоносні судини і нормалізує тиск;
– посилює потенцію.
Можна продовжувати цей перелік і далі, але я думаю, що навіть цих пунктів вистачить для того, щоб звернути увагу на цю чудову рослину і запровадити чаювання як хорошу сімейну традицію. Важливо! ІВАН-ЧАЙ не містить кофеїну, а значить це здорова альтернатива каві та китайському чаю. Він не протипоказаний вагітним і дітям.
Декілька порад
2-3 грами чаю йдуть на одну чашку. Проливайте заварку 2-4 рази до послаблення кольору. Не заливайте купаж окропом. Температура води має бути 70-80 °С. Не додавайте цукор, використовуйте тільки мед. Якщо хочете посилити смакові якості, додайте за бажанням ягоди, інші трави. Проявляйте творчість і розвивайте зв’язок з природою. Гарного вам чаювання. Якщо у вас залишилися питання, ми залюбки на них відповімо. З хорошим чаєм треба познайомитися. Приходьте до нас у гості на чай. Зазвичай ми проводимо дегустації і чайні майстер-класи.
Ірина Бетіна,
Співзасновник компанії “ЖиваЧай”.
Ваш гід у світі трав’яного чаю.